You are currently viewing Kam reikalingi kadastriniai (geodeziniai) matavimai?
Kam reikalingi kadastriniai (geodeziniai) matavimai?

Kam reikalingi kadastriniai (geodeziniai) matavimai?

Pirmą kartą parduodantiems ar nuomojantiems žemės sklypą žmonėms kadastriniai matavimai gali kelti šiek tiek painiavos. Kokie tai matavimai ir ar jų būtinai reikia? Ar kadastriniai ir geodeziniai matavimai – tas pats dalykas? Kas gresia, jų neatlikus? Į šiuos ir kitus klausimus atsako nekilnojamojo turto brokeris Darjuš Urbanovič.

Kadastriniai ar geodeziniai matavimai? 

Abu terminai yra teisingi, tačiau „kadastriniai matavimai”, yra platesnis apibrėžimas, tinkamas tiek kalbant apie žemės sklypus, tiek apie kitus nekilnojamojo turto objektus, tokius kaip butai, namai ir pan. Terminas „geodeziniai matavimai” iš esmės tinka tik kalbant apie žemės sklypus, nes tokiems matavimams atlikti naudojami specialūs geodeziniai prietaisai. 

Kada jų reikia?

Kadastro duomenų byla reikalinga tuomet, kai norite įregistruoti žemės sklypą ar kitą nekilnojamojo turto objektą (butą, namą ar pan.).

Kadastrinių matavimų taip pat prireiks, jei norėsite savo žemės sklype statyti pastatus, keisti to sklypo paskirtį, jį sujungti ar suskaidyti. Kiti atvejai, kai reikia atlikti kadastrinius matavimus būna tada, kai žemės sklype įvyksta žymių pokyčių. Iškastas griovys, nutiestas kelias, nugriauti ar pastatyti nauji inžineriniai pastatai – tik keletas pavyzdžių.

NT brokeris D. Urbanovič pažymi, kad namo, buto ar kito statinio kadastriniai matavimai taip pat padeda apsisaugoti nuo statybos ar remonto netikslumų. Statybininkai ar remontininkai kartais gali nukrypti nuo projekto – matavimai padeda įsitikinti, kad objekto matmenys ir kiti duomenys realybėje yra tokie pat, kaip ir projekte.

Kas matuojama?

Atliekant patalpų kadastrinius matavimus, nustatomi geometriniai objekto matmenys: ilgis, plotis, aukštis, plotas, taip pat apibrėžiama paskirtis, įvertinamas statybos arba rekonstrukcijos darbų baigtumas, nustatoma, kokios medžiagos naudotos. Žinoma, kadastro bylos nebūtina atnaujinti po kiekvieno smulkaus remonto, tarkime, perdažius sienas. Tačiau tai reikia padaryti, pavyzdžiui, išgriovus pertvarą, kai pasikeičia kambarių plotas.

Kai vykdomi žemės sklypo kadastriniai matavimai, nustatomas tikslus sklypo plotas ir ribos, koordinatės, pažymimi visi jame esantys statiniai bei inžinerinės sistemos, nustatoma paskirtis bei servitutas ir t.t. Visi šie duomenys įrašomi į kadastro bylą, kuri pateikiama VĮ „Registrų centras”. „Registrų centras”  juos saugo kadastro duomenų bazėje.

Kas atlieka kadastrinius matavimus ir kiek jie kainuoja?

Įprasta, kad kadastrinius matavimus užsako nekilnojamojo turto pardavėjas. Šiuos matavimus atlieka tai daryti apmokyti profesionalai – kadastrinių matavimų inžinieriai, matininkai ir geodezininkai. Jie privalo turėti turintys kvalifikacinius leidimus ir išmanyti tokiai veiklai taikomus teisės aktų reikalavimus.

Pasak nekilnojamojo turto brokerio D. Urbanovič, tikslios šių paslaugų kainos neįmanoma įvardyti nežinant įvairių matuojamojo NT aspektų. Kainą lemia NT objekto dydis, jau apie jį turimi duomenys, darbo trukmė ir sudėtingumas. Kaina gali svyruoti nuo 100 iki 1500 Eur – tiksliau ją apibrėžti padės specialistai, atlikę pirminę jūsų NT apžiūrą.

Profesionali NT brokerio konsultacija

Kam reikalingi kadastriniai (geodeziniai) matavimai?

Klauskite profesionalaus NT brokerio! Konsultaciją visais NT klausimais jums suteiks nekilnojamojo turto brokeris Darjuš Urbanovič

Tel. nr.: +37062659124

El. paštas: darjus@urbanestate.lt


APIE MANE

ŠIUO METU PARDUODAMI NT OBJEKTAI